A gyülekezettel, egyházzal általában akkor találkozunk először, amikor megkeresztelnek. Mi történik akkor? Hogyan lehet felkészülni, ha meg akarok keresztelkedni, vagy ha gyermekemet szeretném megkereszteltetni? Ezekre a kérdésekre kaphat választ, ha tovább olvassa az oldalt.
A család ünnepe
A keresztelés egy családi ünnep, hiszen vannak, akik a rokonságból most találkoznak először az újszülöttel. Különleges lehetőségek, beszélgetések ideje ez. A vidám együttlét, a konyhai sürgés-forgás közben ünnepeljük, hogy egy új nemzedék képviselője, a család jövője itt van, hogy tovább vigye őseink genetikai állományát, fenntartsa szokásainkat, nevünket.
A gyülekezet ünnepe
A keresztelésen azonban nem csak a családtagok vannak jelen, hanem a helyi gyülekezet: a templomba járó fiatalok és idősek, ismerősök és ismeretlenek is. Néha elhangzik a kérés: „Szeretnénk csak szűk körben…”. A keresztelés azonban nem a gyermek vér szerinti családjába való befogadás rituális ünnepe, hanem a keresztyén egyház, Krisztus egyházának közösségébe való belépés pillanata. Azzal, hogy megkereszteljük a gyermeket – vagy épp felnőttet -, azt fejezzük ki, hogy mostantól még egy közösség tagjává lesz. Ebben a közösségben – a gyülekezetben – származás szerint nagyon különböző emberek élnek együtt, akik önként vállalták, hogy figyelnek egymásra és támogatják egymást. Nem a vér szerinti család helyett, hanem velük együtt és értük.
Krisztus ünnepe
Meg kell említeni még egy jelenlévőt, aki nélkül egyetlen keresztelés sem végezhető el: Jézus Krisztus. Ő áll középen, Ő az, akinek az emberrel való találkozását ünnepeljük. Tudjuk, hogy az ember ereje, tehetsége, és képessége véges. Ezért kérjük, hogy Jézus Krisztus segítse a szülőket szülőknek lenni, a keresztszülőket keresztszülőnek lenni, és végezze el, hogy a megkeresztelt igazi Emberré lehessen. Azonban mindenek felett a megkeresztelés pillanatában elvégzi Jézus Krisztus, hogy megszabaduljon az ember születéskori bűnös, az Istentől való elszakadt állapotából.
Mi történik a keresztelés pillanatában? Ahogy a gyülekezet tagjai nyakukat nyújtogatva lesik a pillanatot, hogy miként reagál a gyermek a fejére csorgó vízre, úgy lesik visszafojtott lélegzettel a mennyben az angyalok is, és mikor megtörténik a keresztvetés a gyermek homlokán, ujjongó táncba és üdvrivalgásba tör ki a mennyország, miközben beírják a megkeresztelt nevét az Élet Könyvébe.
A keresztelés rendje
Attól függően, hogy kisgyermek, vagy felnőttként a magunk számára kérjük a keresztséget, némileg eltérő felkészülést igényel, a rendje azonban azonos.
Fontos, hogy adjunk időt magunknak a felkészülésre. Ezért időpont egyeztetést követően keressük fel a lelkészt és beszéljünk vele a szükséges teendőkről, lehetőségekről. Ezt legalább 15 nappal a tervezett ünnep előtt tegyük meg! Felnőtt keresztelés esetében ez az idő 1 hónap. Ha kisgyermekről van szó, legyünk tekintettel az étkezési és alvási ritmusra, esetleg kérjünk meg valakit a felügyeletére, hogy nyugodtan tudjunk beszélgetni. A lelkész elég rugalmas ahhoz, hogy a családot otthonában keresse fel, így biztosítva a gyermeknek is a nyugodt otthoni légkört a beszélgetés idejére.
A bejelentés és keresztelés közti időszak a megismerkedés és a felkészülés ideje. Első alkalommal az adatfelvétel történik meg egy űrlap kitöltésével (ezek az adatok az egyházközség anyakönyvébe kerülnek bejegyzésre). Ekkor megismerkedik a lelkész a családdal. Ezután több alkalommal személyes találkozó keretében készül fel a család és a lelkész a keresztelőre. Ekkor szóba kerül a keresztség lényege, értelme, fontossága. Néhány kérdés, amit körbe lehet járni: Mi az, hogy szentség? Honnan ered a keresztség szokása? Látszódik-e rajtam, hogy meg vagyok keresztelve? Mitől több a keresztség, mint egy babona? Milyen következményei lesznek a keresztségnek?
Amikor eljön a várva várt nap, a család együtt elindul a templomba, hogy a harangszó elhalkulásával már elfoglalhassák helyüket szép rendben az első sorokban. A gyülekezet keresztelési éneket énekel, miközben a szülők és keresztszülők a gyermekkel – felnőtt keresztelés esetében csak a keresztelésre jelölt – az oltár elé állnak. A lelkész felolvassa a Bibliából, mit tanít Jézus a keresztelésről, majd kérdéseket tesz fel a lelkész a jelenlévők elhatározásának szilárdságáról. Ezután elmondják együtt az Apostoli Hitvallást. A keresztelő medencéhez lépnek, a lelkész megkérdi a gyermek nevét, majd háromszor vizet önt a fejére (ezzel helyettesítve az ókori teljes víz alá merítést). Isten áldását átadva és imádsággal bocsátja a családot útjára. A család ezután helyet foglal, és az istentisztelet folytatódik.
Néhány kérdés, ami foglalkoztathat:
- Mikor keressem fel a lelkészt?
- Legalább 15 nappal, felnőtt keresztelés esetében 1 hónappal a kiszemelt időpont előtt keresse meg gyülekezeti lelkészét.
- Milyen adatokra van szükség?
- Szükség van a keresztelésre jelölt nevére, születési adataira és lakcímére, szülei nevére és felekezeti hovatartozásukra, valamint a keresztszülő(k) nevére és felekezeti hovatartozásukra.
- Mennyivel korábban érkezzek a templomba?
- Az istentisztelet kezdete előtt 5-10 perccel célszerű megérkezni a templomba, hogy kényelmesen elfoglalhassa mindenki a helyét.
- Meddig tart a szertartás?
- Maga a keresztelés kb. 15-20 perc, a teljes istentisztelet kb. 1 óra időtartamú.
- Milyen kérdésekre kell válaszolni a szertartáson?
- Akarjátok-e, hogy ez a gyermek a szent keresztségben részesüljön, ezzel Isten gyermeke és Krisztus egyházának tagja legyen? Akarjátok-e? Felelet: Akarjuk.
- Vállaljátok-e, hogy az evangélikus egyház és gyülekezetünk segítségével gondoskodtok e gyermek hívő keresztyénné neveléséről? Vállaljátok-e? Felelet: Vállaljuk.
- Apostoli Hitvallás elmondása.
- Mit tegyek, ha nyűgös a gyermekem?
- Sokan érzik kellemetlennek, ha a templomban egy kisgyermek gőgicsél, nyafog, esetleg hangosan sír. Ön ne érezzen így. Egy kis élénkség bőven befér sok templom egyébként rideg falai közé. A lelkész pedig majd egy kicsit feljebb emeli hangját. Ha azonban úgy érzi, nyugodtan álljon fel, és karjában vagy a babakocsiban a gyermekkel sétáljon a padok között a templom hátsó részében, hogy megnyugodjon a gyermek.
További tudnivalók, érdekességek: https://www.egyszeregy.hu